Projekt indywidualny czy gotowy, dom od architekta czy z katalogu, typowy czy nie-typowy…
Odwieczny dylemat osób marzących o własnym domu: kupić niedrogi projekt typowy czy jednak zamówić projekt indywidualny u architekta.
Aby dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania warto dać sobie chwilę na zastanowienie ponieważ błędna decyzja na tym etapie będzie miała konsekwencje w postaci nie do końca satysfakcjonującego nas domu.
Podstawowa różnica pomiędzy projektem typowym a indywidualnych polega na tym, że ten pierwszy jest powtarzalny czyli, że na sąsiedniej ulicy możemy spotkać taki sam, a dwie ulice dalej kolejny, w sąsiedniej miejscowości trzy następne. Przy projekcie indywidualnym mamy pewność, że jest to jedyny taki projekt, a więc i jedyny taki budynek. Osoby ceniące indywidualność zdecydowanie powinny zatem iść w takim właśnie kierunku. A tak naprawdę, mam wrażenie, że w naszym kraju indywidualność jest to jednak cecha narodowa, obserwując chociażby tzw. bliźniaki, gdzie każda połowa elewacji pomalowana jest na inny kolor…
Kolejna różnica pomiędzy typówką a projektem indywidualnym polega na dopasowaniu do kształtu działki i stron świata. Przy projekcie indywidualnym mamy możliwość wykorzystania potencjału działki, podkreślenia atrakcyjnego widoku, odgrodzenia się od elementów, które się nam nie podobają, ukształtowania budynku aby w taki sposób aby najbardziej efektywnie wykorzystać światło słoneczne. Przy indywidualnym podejściu nawet na działce z nie najlepszą orientacją względem stron świata możemy uzyskać odpowiednie doświetlenie i taras, który nie będzie cały dzień w cieniu.
Przy projekcie indywidualnym możemy dostosować układ funkcjonalny do realnych potrzeb i trybu życia. Projektując projekt typowy , nie znając konkretnego człowieka, nie ma możliwości określenia jego osobistych predyspozycji.
Przykłady można tu mnożyć, począwszy od formy kuchni (wersja połączona z salonem lub wydzielona), ilości i formy łazienek, formy garderoby (pomieszczenie czy szafa) po ilość i rodzaj i wielkość pomieszczeń. W projekcie gotowym mamy konkretną wielkość salonu i ilość łazienek, w projekcie indywidualnym możemy zrobić tak jak lubimy czyli dołożyć salon telewizyjny, pokój o polepszonej akustyce do słuchania muzyki, wygospodarować pomieszczenie do majsterkowania albo podzielić pokoje dziecięce na część dzienną i nocną. Każda opcja w projekcie indywidualnym jest możliwa.
Ostatni aspekt to forma budynku – projektując dom indywidualnie jesteśmy ograniczeni jedynie Planem Miejscowy lub warunkami zabudowy (chociaż i te udaje się zmienić, kiedy udowodnimy w urzędzie, że nasza propozycja nie zaburzy ładu przestrzennego w najbliższej okolicy). Wszystkie inne aspekty dotyczące formy i estetyki budynku zależą jedynie od naszych preferencji, fascynacji i gustu. Możemy pokazać architektowi jaki styl architektoniczny jest nam najbliższy i taki właśnie dom dla nas zaprojektuje. Możemy również zdać się na całkowicie na architekta, który po kilku rozmowach dopasuje rozwiązanie do nas – taka jest jego rola , jest on również trochę psychologiem, który musi poznać człowieka żeby zaprojektować mu dobry dom.
Być może zabrzmi to nieco banalnie ale decydując się na projekt indywidualny możemy zrealizować swoje marzenia o idealnym domu, a tego przecież pragniemy planując jego budowę…
Zasadniczym minusem projektu typowego jest to, że małe są szanse na znalezienie projektu spełniającego wszystkie powyższe aspekty, a więc wszystkie nasze oczekiwania. Projekt z katalogu zawsze jest więc jakimś kompromisem dlatego warto zastanowić się czy budując nasz wymarzony dom chcemy z czegokolwiek rezygnować w imię zaoszczędzenia tak naprawdę ułamku kosztów całej inwestycji.